Sprawozdanie z V obozu wypoczynkowo – terapeutycznego Gentle Teaching (GT) dla dzieci dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną  i autyzmem wraz z rodzinami,  Ośrodek Wypoczynkowy „Komarek”, Łazy, 22-26.08.2018r.

,,Bo to co nas podnieca, to czasem też jest seks, a seks plus pełna kasa, to wtedy” obóz jest. Tak przewrotnie pozwolę sobie rozpocząć relację z naszego kolejnego obozu, który odbył się w Łazach w terminie od 22 do 26 sierpnia i był przeznaczony dla 14 rodzin z terenu powiatu chełmińskiego z dziećmi z niepełnosprawnościami.    Śpieszę wyjaśnić w czym rzecz zanim wybuchnie skandal obyczajowy. Po pierwsze skąd zagadnienie seksu na obozie Gentel Teaching? A no stąd, że nasi wspaniali podopieczni rosną a ich rodzice stają przed nowymi wyzwaniami i w związku z tym poprosili na jednym ze spotkań Programu Środowiskowego dla Rodzin, aby obóz, który jest poświęcony Gentel Teaching, poświęcił trochę miejsca seksualności osób niepełnosprawnych. W związku z tym, że kadry nie przyniósł bocian i nie została wyjęta z kapusty, podjęła wyzwanie i przygotowała szkolenia. Nasi specjaliści przygotowali zajęcia w oparciu o wiedzę zdobytą na szkoleniu w Holandii, ale także o literaturę i co najważniejsze wieloletnie doświadczenia wynikające z pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Tematy rozmów nie były łatwe, ale z relacji uczestników można było wywnioskować, że dzięki pozyskanej wiedzy i wymianie doświadczeń wiele się  było można nauczyć. Oczywiście temat seksualności osób niepełnosprawnych nie zdominował głównego założenia obozu, którym jak zawsze było wdrażanie do systematyczności stosowania elementów Gentle Teaching przez rodziców i rodzeństwo dzieci dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem w środowisku domowym. Rodzice mogli konsultować się z certyfikowanymi terapeutami podczas całego obozu. Ponadto byli objęci opieką psychologa. W czasie gdy rodzice brali udział w zajęciach ich pociechy znajdowały się pod czujnym okiem kadry oraz naszych wspaniałych wolontariuszy, bez których obozy nie mogłyby tak dobrze funkcjonować. Dzieciaki rysowały kredą na wielkiej rolce papieru, albo szalały na placu zabaw. Pomysłom nie było końca i jedyne co mogło powstrzymać zabawę to czas kończący zajęcia i powrót rodziców.

No tak – seks mamy objaśniony –  a skąd ta kasa? – zapyta ktoś dociekliwy. Ano stąd, że bez wsparcia sponsorów nie byłoby możliwe zorganizowanie obozu dla tylu wspaniałych rodzin.

Szczególne podziękowania dla Powiatu Chełmińskiego oraz Gminy Miasta Chełmno. Dziękujemy również Fundacji TESCO, która dołożyła swoją cegiełkę do naszego wyjazdu poprzez realizację programu ,,Decydujesz pomagamy”. Stowarzyszenie Ludzie Ludziom w Chełmnie przygotowało projekt pod hasłem ,,Wakacje z Gentel Teaching”, na który głosowali mieszkańcy Chełmna oraz Świecia. Głosy należało oddawać w hipermarketach TESCO. Projekt zajął drugie miejsce co dało nam dodatkowe fundusze na realizację naszego obozu.

I tak bym to mógł zakończyć, ale jeszcze tego nie zrobię, bo przed nami nowe wyzwania, nowe nadzieje, nowe pomysły i nowe inicjatywy. Wszyscy wierzymy, że nasze obozy są dobrem wspólnym rodziców, dzieciaków, kadry, wolontariuszy, naszych sponsorów oraz każdej osoby, która w jakikolwiek sposób nas wspiera. Razem czynimy dobro, tworzymy companionship i wierzymy, że ,,Jedyną drogą do tworzenia wielkich rzeczy jest kochanie tego, co się robi”

Jacek Gralewski – kierownik obozu